Artyści

Komety

Komety to jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zespołów alternatywnych. Występują w składzie: Lesław Strybel (głos, gitara, muzyka, słowa), Santiago (bas) i Miko (bębny). Zespół stworzył swój własny styl muzyczno-słowny. Przed powstaniem Komet Lesław był liderem nieistniejącego już zespołu Partia.

W 2003 nakładem Jimmy Jazz Records ukazała się debiutancka płyta Komet, której premiera miała miejsce jednocześnie w Europie Zachodniej i USA. W 2005 wyszła płyta „Via Ardiente" w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. W następnym roku zespół wydał płytę „Komety 2004-2006", zawierającą niepublikowane nagrania. W 2007 ukazała się płyta „Akcja v1", dostępna również w wersji angielskojęzycznej. Piosenki promujące album zajęły pierwsze miejsca na wielu listach przebojów.

Komety są jednym z nielicznych zespołów, któremu udało się zaistnieć również poza granicami kraju. Piosenki zespołu ukazały się na składankach m.in. w USA, Francji, Finlandii, Niemczech, Japonii i Rosji. Na początku 2008, nakładem meksykańskiej wytwórni Esquilo, ukazała się płyta „The Story of Komety" zawierająca najbardziej znane utwory.

Komety

Cinq G

Warszawska formacja Cinq G uznawana jest przez dziennikarzy muzycznych za najlepszy polski zespół dancehall. W tym roku obchodzi 6-tą rocznicę działalności.

Wydana w 2003 roku pierwsza płyta Cinq G-Panama wywołała zamieszanie na polskim rynku muzycznym prezentując doskonale brzmiące, rytmiczne piosenki, które podbiły parkiety polskich klubów. Kolejny album Fogga Ragga, czyli piosenki Mieczysława Fogga w wersjach dancehall/reggae, zwrócił powszechną uwagę na zespół. W 2006 roku za tę płytę grupa otrzymała nagrodę Złotego Liścia Retro. Od tego czasu zespół gościł bardzo często w telewizji i rozgłośniach radiowych. Najnowsza płyta Juma, wydana również w ekskluzywnej dwupłytowej wersji została uznana przez wielu dziennikarzy za jedną z najlepszych polskich produkcji 2007 roku (min. Łukasz Kamiński – Gazeta Wyborcza, Rafał Księżyk - Playboy).

Największym atutem Cinq G są żywiołowe koncerty i występy sceniczne. Zespół koncertował w całej Polsce wszędzie wzbudzając entuzjazm i wywołując doskonałą zabawę.

Cinq G tworzą:

Cinq G

Maleo Reggae Rockers

Zespół MALEO REGGAE ROCKERS został założony w 1997 roku przez Dariusza Malejonka. Pierwsza płyta zespołu ukazała się w lutym 1998 roku nakładem PolyGram Polska, a wypełniła ją w całości muzyka reggae z elementami folkloru. Album spotkał się z bardzo przychylnymi opiniami prasy muzycznej, co było impulsem do stworzenia zespołu koncertowego na bazie legendarnej reggaeowej formacji BAKSHISH. Reżyser Mika Kaurismaki w swym filmie „La without a map” wykorzystał dwie kompozycje MRR: „Colors” i „ZaZuZi Dub”. Europejska premiera tego filmu, w obecności jego twórcy miała miejsce na Warszawskim Festiwalu Filmowym w październiku 1998 roku. W czerwcu 2001 roku grupa Maleo Reggae Rockers zagrała 6-dniową trasę koncertową po Polsce, wraz z Jamajską gwiazdą reggae Michaelem Blackiem. W lipcu 2003 nakładem Polskiego Radia ukazała się płyta „Maleo Reggae Rockers & Michael Black live 2002” zawierająca zapis koncertu nagranego w Studiu im. A. Osieckiej w Polskim Radiu.

Maleo

Good Religion

Warszawska formacja założona w 1996 roku. Od tego czasu zespół zagrał mnóstwo koncertów w całej Polsce. Styl grupy to melodyjne reggae i ska z elementami swingu nasycone duchowym, religijnym przesłaniem. W 1998 roku ukazał się pierwszy album Natural Vibration. Druga płyta Trust wydana w 2003 roku zyskała pochlebne recenzje dziennikarzy muzycznych.

Good Religion

Phantom Taxi Ride

Założony we wrześniu 2005 roku Phantom Taxi Ride łączy melodyjną mieszankę mocnych gitarowych dźwięków i analogowych brzmień. Debiut fonograficzny grupy miał miejsce w marcu 2007 roku, nakładem Polskiego Radia. Piosenka zespołu ukazała się na płycie „Piotr Stelmach prezentuje Offensywa 1”, prezentującej najciekawsze gitarowe i elektroniczne młode zespoły. Wszyscy członkowie zespołu mają bogate doświadczenie studyjne oraz sceniczne:

Na przestrzeni dwóch lat działalności zespół zagrał ponad 50 koncertów w kraju i za granicą (m.in. świetnie przyjęte koncerty w Belgii, Holandii, Luksemburgu, na festiwalu Planas A na Litwie oraz tegorocznym Off Festiwalu w Mysłowicach). Ważnym punktem w działalności zespołu były również występy transmitowane na żywo przez Program 3 Polskiego Radia. W październiku 2007 Phantom Taxi Ride zdobyło Grand Prix na festiwalu Rock In Minsk Fest, gdzie jury jednogłośnie przyznało im I miejsce.

Phantom Taxi Ride

Nowy Świat

Nowy Świat powstał w 1997 roku z postanowieniem grania punk rocka w stylu lat 70. Przez skład grupy przewinęło się kilku znanych w warszawskim środowisku muzyków, m. in. lider Partii i Komet Lesław Strybel, którego utwory znalazły się na debiutanckiej płycie zespołu. Styl grupy dziennikarze muzyczni określają jako ultra-przebojowy, motoryczny punk w stylu brytyjskich i polskich klasyków gatunku, piorunującą mieszankę doskonałej muzyki i inteligentnych tekstów. Nowy świat pojawił się już na kilku prestiżowych składankach, zaliczył występ na żywo w Polskim Radiu BIS i wiele koncertów u boku krajowej czołówki punk rocka. Długo oczekiwany debiutancki album NOWEGO ŚWIATA stał się wydarzeniem artystycznym, a kilka utworów przebojami.

Nowy Świat

Lady Mocca

Pod pseudonimem Lady Mocca ukrywa się Anna Zabrodzka, młoda wokalistka poruszająca się po szeroko rozumianej stylistyce black music. Współpracowała z min. z Cinq G, Banda Tre. Jej piosenka pojawiła się na wydanej przez Warner Music Polska płycie Polski Ogień, stanowiącej prezentację polskiej sceny dancehall. Często gości na imprezach i koncertach związanych z muzyką dancehall/reggaeton. Obecnie pracuje na solowym, autorskim albumem.

Lady Mocca Lady Mocca

Marcin Olak Trio

Marcin Olak jest jednym z ciekawszych gitarzystów na polskiej scenie jazzowej. Jako jeden z nielicznych gra jazz na gitarze klasycznej i akustycznej, wykorzystując specyficzne możliwości brzmieniowe i artykulacyjne tych instrumentów; czasem sięga też po gitarę elektryczną. Chętnie porusza się na pograniczu różnych stylistyk: między jazzem a muzyką współczesną, między formą zamkniętą a improwizowaną. Koncertuje i nagrywa solo i w zespołach: od formacji free - jazzowych, poprzez orkiestrę symfoniczną, aż do klasycznych zespołów kameralnych. Na szczególną uwagę zasługuje jego autorski projekt, Marcin Olak Trio, zdobywający uznanie coraz to szerszej publiczności. Jego koncert na trio jazzowe i orkiestrę - Impresje na gitarę, kontrabas, perkusję i smyczki - został zaprezentowany podczas Warszawskiego Festiwalu Gitarowego.

Marcin Olak występował na licznych festiwalach: Warsaw Summer Jazz Days (2008 - ten koncert został zarejestrowany przez TVP Kultura), Warszawski Festiwal Gitarowy (2008), Guitar City (2005, 2008), Warszawska Jesień (2007), Jazz na Buduku (2006, 2008), Jazz w Ruinach (2007), Jazz Juniors (2005), Warsaw Underground Jazz (2003) i innych.

Ma również na koncie współpracę z wieloma wybitnym artystami: m.in. z Leszkiem Potasińskim, Korą i Antoniną Krzysztoń. Wystepował także z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną Teatru Narodowego, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej i innymi. Gitarzysta ma na koncie koncerty w najbardziej prestiżowych salach w Polsce, nagrania i koncerty dla radia i telewizji. Nie stroni też od sceny klubowej.

Ukończył warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w klasie gitary prof. Ryszarda Bałauszko, wcześniej studiował pod kierunkiem Leszka Potasińskiego (w Prywatnym Konserwatorium Muzycznym) i prof. Bogusława Przybylskiego. Uczestniczył także w wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez znakomitych gitarzystów klasycznych (jak Roberto Aussel czy Jorge Cardoso) i jazzowych (jak Ralph Towner, Jane Getter, Jarosław Śmietana czy Krzysztof Barcik).

Jego umiejętności zostały docenione przez środowisko muzyczne. W 2004 został zaproszony do współpracy z ogólnopolskim pismem Świat Gitary, a w 2005 z Top Guitar, gdzie ukazał się cykl warsztatów dotyczących improwizacji jego autorstwa.

Marcin Olak Trio

Hot Expert

HOT EXPERT to formacja założona przez Mateusza Zienkiewicza i Piotra Zabrodzkiego w 2000 roku. Ich twórczość wyróżnia pomysłowość, oryginalność brzmień. Swój styl muzycy określają mianem electro-punk. W maju 2004 r. wraz ze studenckim magazynem "Dlaczego" została wydana płyta zawierająca min. 2 utwory Hot Expert. Obecnie grupa pracuje nad debiutancką płytą.

Hot Expert

Tabula Rasa

Tabula Rasa to młody warszawski zespół, który działa w obecnym składzie od 2003 roku i gra muzykę inspirowaną reggae. W jego twórczości można jednak znaleźć wiele ucieczek w kierunku wszelkich odmian alternatywnego rocka. Twórczość Tabula Rasa jest swoistą kontynuacją polskiej muzyki alternatywnej lat 80.

Tabula Rasa

OLGAquintet

Liderka zespołu - Olga Stopińska, to wokalistka obdarzona wyjątkową barwą i plastycznością głosu. Muzyczny głód zaspokaja wykonując tradycyjne pieśni afrokubańskie, standardy muzyki soul, funk, jazz, ale przede wszystkim kompozycje własne.

Na swoim koncie ma współpracę z plejadą uznanych artystów, czerpiących inspiracje z muzyki o czarnych korzeniach ( m.in. Easy Band All Stars, Ritmodelia, Wienio Pele, Calle Sol, Afro Cuba De Aca), a także z Teatrem muzycznym ROMA i Teatrem Narodowym.

Nad solowym albumem pracują z nią, świetni muzycy i nieocenieni towarzysze zabaw: Dominik Trębski - trabka, aranż., Jurek Zagórski - gitara, Wojtek Sobura - perkusja i Kuba Galiński – instr.klawiszowe.

Podczas koncertu ” WARSZAWSKIE DZIECI ” z OLGAquintet, gościnnie wystąpią Marcin Gańko – saksofon tenorowy i Piotrek Zabrodzki – instr.klawiszowe.

OLGAquintet

The Bartenders

The Bartenders to 9-osobowe combo, które jako jedna z nielicznych formacji w Polsce gra korzenną muzykę ska. Od początku swojego istnienia zespół starał się wypracować formułę ściśle nawiązującą do jamajskich pierwowzorów – Laurela Aitkena, Jimmy’ego Cliffa czy The Skatalites. Urozmaicając swój repertuar klasykami gatunku, The Bartenders stawiają na własne utwory, a w swych inspiracjach często sięgają po materię spoza Antyli, by nadać jej charakterystyczny dla muzyki ska bujający feeling.

Przez trzy lata działalności zdążyli wystąpić z tak znakomitymi przedstawicielami światowej sceny ska i wywodzącego się z niej reggae, jak New York Ska-Jazz Ensemble, The Slackers, Don Carlos, The Aggrolites czy Rotterdam Ska-Jazz Foundation. Żywiołowość, szczerość i temperament wykonywanej przez nich muzyki nie pozwalają publiczności ustać w miejscu.

Choć ich dorobek płytowy to zaledwie wydana własnym sumptem EP-ka i obecność na kilku krajowych składankach reggae i ska, uznawani są za jeden z czołowych polskich zespołów uprawiających ten styl.

The Bartenders